Franz Liszt Oda Orkestrası ve Ulucan Kardeşler


Etkinlik adı: Franz Liszt Oda Orkestrası ve Ulucan Kardeşler

Etkinlik tarihi: 16.02.2011
Saat: 20:00
Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Macar Orkestrası Eşliğinde Türk Solist Kardeşlerden Müzik Ziyafeti
16 Şubat 2011 tarihinde, Macaristan’ın müzik hayatında önemli rol oynayan Franz Liszt Oda Orkestrası ve Türkiye’nin önde gelen solistlerinden Ulucan kardeşler, Cemal Reşit Rey konser salonunda birlikte sahne alacak. Franz Liszt’in doğumunun 200. yıldönümünün çeşitli etkinliklerle kutlandığı bu yıla, Türk dinleyicisi  Liszt’in adını taşıyan oda orkestrasının ülkemizde vereceği bir konserle giriyor. Rostropoviç, Edita Gruberova, Andras Schiff gibi sanatçıları ağırlayan Franz Liszt Oda Orkestrası, bu sefer Ulucan kardeşlerin solistliğinde İstanbul'da müzikseverlerle buluşacak.

Franz Liszt Oda Orkestrası


Yıllardır dünya sahnelerinde konserler veren solist kardeşlerden Özcan Ulucan bu konserde keman ve viyola, ablası Birsen Ulucan piyano ve kardeşi Ayşen Ulucan da keman sololarıyla dinleyicinin karşısına çıkacak. Konser programı, müzikte üç farklı dönemi yansıtan üç eserden oluşuyor.


Yukarıdan aşağıya: Birsen Ulucan, Özcan Ulucan ve Ayşen Ulucan

Konserin ilk eseri, Fransız geç romantik dönemine ait eserler vermiş Ernest Chausson’un keman, piyano ve yaylılar için yazdığı dört bölümden oluşan konçertosu. Piyano ve keman arasındaki diyaloğun baskın olduğu bu eser, geç romantik döneme ait eserlerin tutkulu ve iç çekişmeli karakterinin çarpıcı bir örneği.

İkinci eser, genç Türk bestecilerinden Evrim Demirel’in keman, viyola, piyano ve oda orkestrası için hazırladığı ve dinleyiciyle ilk kez bu konserde buluşacak olan ‘Oda Konçertosu’ adlı eseri. Ulucan kardeşler için yazılan ve ilk seslendirilişi bu konserde yapılacak olan eser, Türk müziği öğelerini jazz tınılarıyla buluşturuyor.
Konserin son eseri, besteleri ve araştırmalarıyla dünya müziğini şekillendirmiş Macaristan’ın en önemli bestecilerinden, Bela Bartok’a ait.  Divertimento adını taşıyan ve çingene müziğinden öğeler barındıran bu eserde, ünlü besteci, soloları ve orkestrayı sık sık birbirleriyle zıtlaştırmıştır.
Usta Macar ve Türk müzisyenlerin dinleyiciye alışılagelmişin dışında bir dinleti sunacağı bu konser Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda saat 20:00’de başlayacak.
Biletler biletix’ten temin edilebilir.   http://www.biletix.com/event.htm?id=MLC04Bülteni hazırlayan: Naz Nazlı Alatlı

Yorumlar