2011 Semiha Berksoy Opera Vakfı Ödülleri

İlk kadın opera sanatçımız Semiha Berksoy’un 100. doğum yılı ve Adnan Saygun’un “Özsoy” operasının ilk temsilinin 76. Yıldönümü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen bir gece ile anıldı.

Semiha Berksoy Opera Vakfı’nın düzenlediği gece, 19 Haziran saat 20.30’da başladı.

Semiha BERKSOY
İlk Türk kadın opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy, 1910 yılında İstanbul’da doğdu. Yüksek dramatik soprana olarak Ankara Devlet ve Opera Balesi’nin başsolistlerinden olan Berksoy, ‘Mezardan Gelen Mektup’ hikayesinin de yazarıydı. Sanatçı, İstanbul Konservatuarı’nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulu’nda eğitim aldıktan sonra, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sesiyle üne kavuştu, Türk ve Avrupa operetlerinde oynadı.


Ulu Önder Atatürk tarafından 19 Haziran 1934 tarihinde takdir edilen Berksoy, ilk Türk operası olan Adnan Saygun’un bestelediği ‘Özsoy’da Ayşim başrolünü oynadı. 
Aynı yıl devlet bursuyla gittiği Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nü birincilikle bitiren Berksoy, 1939’da Richard Strauss’un ‘Ariadne Auf Naxos’ operasında Ariadne rolünü oynayarak, Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk opera primadonnası oldu.

Türkiye’ye 1940 yılında dönen Semiha Berksoy, Ankara Halkevi’nde, Carl Ebert’in rejisini yaptığı ‘Tosca’ ve ‘Madame Butterfly’ operalarında oynadı. ‘Il Travatore’ operasındaki rolüyle 30. sanat yılı jübilesini kutlayan Berksoy, Devlet Tiyatrosu’nda da dram bölümünde çeşitli oyunlarda rol aldı. ‘Deli Dolu’ ve ‘Lüküs Hayat’ operetlerinin ilk icrasını da gerçekleştiren sanatçı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 50. yılında, TBMM tarafından ilk kadın opera sanatçısı olarak ‘Atatürk Opera Ödülü’ne layık görüldü.


2011 yılı ödülleri;

-En İyi Şef: Antonio Pirolli-Yılın Rejisörü: Aytaç Manizade

- En İyi Erkek Opera Sanatçısı: Bülent Külekçi

- En İyi Kadın Opera Sanatçısı: Feryal Türkoğlu- Semiha Berksoy Özel Onur Ödülü: Ankara Devlet Opera ve Balesi


- Ferhan Onat Özel Onur Ödülü: Nazlı Deniz Boran

- Mustafa İktu Özel Ödülü: Cengiz Sayın

-Yılın 30 yaş Altı Genç Opera Sanatçısı: Caner Akgün 


Semiha Berksoy hakkında daha fazla bilgi için;

Ferhan Onat hakkında;


Mustafa İktu hakkında;


Yorumlar